Global searching is not enabled.
Skip to main content

Blog entry by Özgür Mehmet Kütküt

Restoran ve Kafeler için 6 Tabaklama Tekniği

Restoran ve Kafeler için 6 Tabaklama Tekniği

Sosyal medya ile birlikte restoran ve kafelerin yemek sunumu çok daha önemli hale geldi. Müşteriler yedikleri yemekleri sosyal medyada paylaştıkları için masaya getirilen her tabak potansiyel bir rfeklam malzemesi haline geldi. yemek sunumu kritik olabilir. Bu yüzden tabaklama ile ilgili birkaç teknikten bahsedeceğiz: 

1. Peyzaj Tekniği

Peyzaj bahçelerinden ilham alan bu tabaklama tekniğinde, yiyecek düzenlemesi genellikle derin ve uzun tutulur.

2. Serbest Biçim Tekniği

Bu teknikte yemek bir tabağa dikkatsizce saçılmış gibi görünebilir, ancak her düzenleme ve yiyecek yerleştirme, bir tabak üzerinde ilgi çekici bir "resim" yaratmak için dikkatlice düşünülmüştür. 

3. Organik Teknik

Kaplama cihazı olarak ahşap, arduvaz ve taş gibi organik malzemelerin kullanılması, yiyeceklere daha rustik ve doğal bir görünüş verir. 

4. Fütüristik Teknik

Metal, cam ve çelik gibi zarif malzemelerden yararlanan bu teknik ile, tabak futuristik bir görünüme kavuşur.

5. Nordik Teknik

Zahmetsiz gibi görünen bu tabaklama tekniğinde yemeği süslemek için şeritler veya sebze parçaları yapın ve bitkileri bir tabağa serpin. 

6. Saklambaç Tekniği

Bu teknikte uygulanan katmanlama ile yemeğe bir eğlence ve sürpriz unsuru eklenir. Tavuk etini kaplayan cips parçalarını ya da  nefis bir levrek tartarını saklayan ince dilimlenmiş turpları düşünün.

Bu tekniklerin yanı sıra seçeceğiniz tabağın biçimi de sunumunuzu etkiler. İşte kullanabileceğiniz farklı şekillerdeki tabaklar:

Dikdörtgen veya uzun tabak

Dikdörtgen bir tabak kullanmak, tabağın uzunluğu boyunca kıvrılarak bir bahçe gibi görünmesini sağlayan çok sayıda garnitürünüz varsa etkilidir.

Kare tabak

Kare tabak kullanırken estetik açıdan hoş bir sonuç elde etmek için Üçler Kuralı'nı uygulamalısınız. Temel olarak tabağınızı 9 blokluk bir ızgara sistemine bölersiniz ve merkezi ve köşedeki noktaları kullanmaktan kaçınırsınız. 

Yuvarlak tabak

En yaygın tabaklardır. Bunlar en yaygın olarak kullanılır. Üçler Kuralı bu tabakta da geçerlidir. 


  • Share