Global searching is not enabled.
Skip to main content

Blog entry by Özgür Mehmet Kütküt

Restoran ve Kafeler İnternetteki Müşteri Yorumlarını Nasıl Yönetmeli?

Restoran ve Kafeler İnternetteki Müşteri Yorumlarını Nasıl Yönetmeli?

Müşteri yorumlarını, hem restoranınız veya kafeniz hakkında müşterilerinizin internette paylaştığı düşüncelerdir. Bu yorumlar, hakkınızdaki olumlu ve olumsuz görüşlerin kulaktan kulağa yayılma yöntemidir. Restoran veya kafenizin potansiyel müşterileri, aldığınız yorumları okuyarak işletmenizin sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. Bu yüzden işletmeniz hakkında yapılan müşteri yorumları yeni müşteriler kazanmak için çok önemlidir.

Olumlu ya da olumsuz olsun tüm müşteri yorumlarının cevaplanması gerekir. Müşteri yorumlarını cevaplarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır: 

Mutlaka Teşekkür Edin

Yorum olumlu ya da olumsuz olsun, müşterilerinize restoranınızı ziyaret ettikleri için her zaman teşekkür edin. Müşteri sizi tercih ettiği için minnet duyduğunuzu göstermek, işletmenizin sunduğu konukseverliği vurgular. Bu, ev sahibinin, eve gelen konuklara kapıdan çıkarken teşekkür etmesine benzer.

Müşterilerin Sesine Kulak Verin

Çoğu zaman, yorum yazan müşteriler seslerinin duyulduğunu bilmek ister. Bu yüzden müşterilerinizin seslerine kulak verin ve tüm yorumları yanıtlayın. Yanıtınızın içinde, olumlu ya da olumsuz, size gönderilen görüşten bahsetmek ve alıntı yapmak, insanların size anlatmak istediklerini önemsediğinizi ve paylaşmak istediklerine gerçekten kulak verdiğinizi gösterir.

Saygılı Olun

Müşterinizin hoşlanmadığı şeyler için özür dileyin ve bunun alışılmadık bir durum olduğunu belirtin. Bu sayede potansiyel müşterileriniz, bu olumsuzluğun bir kerelik yaşandığını, restoranınızı ya da kafenizi temsil etmediğini düşünürler.

Sıcakkanlı Olun

Profesyonel ve saygılı olmak robot gibi görünmenizi gerektirmez. Olduğunuz gibi, cana yakın ve açık olmaktan korkmayın. Müşterilerinize kendi kişiliğinizin olumlu yönlerini gösterin. 

Müşterilerinizi Davet Edin

Yorumları ne yönde olursa olsun, müşterilerinizi tekrar davet etmeyi unutmayın. İlk kez gelen müşterilerin tekrar gelmesini sağlamanın en iyi yolu budur. Olumsuz yorumda bulunan bir müşteriye, bir dahaki gelişinde  ya da siparişinde bir ikramda bulunmayı vaad etmek de oldukça güçlü bir pazarlama taktiğidir. Bunu, dükkanınızdaki yemeğinden memnun olmayan bir müşteriye tatlı ikram etmek gibi düşünün. 


  • Share