Global searching is not enabled.
Skip to main content

Blog entry by Özgür Mehmet Kütküt

Restoran ve Kafeler Ürünlerini Nasıl Fotoğraflamalı?

Restoran ve Kafeler Ürünlerini Nasıl Fotoğraflamalı?

Leziz yemekleriniz olabilir ancak internetteki insanlar yemeklerinizin tadına bakamazlar. Bu yüzden yemeklerinizin iştah açıcı fotoğraflarını çekmek ve internette paylaşmak bir restoran ya da kafe için çok önemlidir. 

Siz de akıllı telefonunuzla kolaylıkla iştah açıcı fotoğraflar çekebilir, Google ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası var:

Flash Kullanmayın

Bir fotoğrafı güzel gösteren en önemli unsur ışıktır. Bu yüzden ürününüzün fotoğrafını iyi ışık alan bir yerde çekmelsiiniz. En iyisi doğal ışıktır. Bu yüzden fotoğraflarınızı cam kenarında ya da açık bir alanda çekin. Flaş kullanmayın. Flaş ışığı, yemeğinizin dokusunu ve rengini düzleştirir. 

Doğru Açıyı Bulun

Ürününüzün fotoğrafını farklı açılardan çekebilirsiniz. Dengeli bir kfotoğraf çekmenin en kolay yemek tabağını en üstten çekmektir. Ancak telefona açı vermek veya yandan çekmek daha fazla derinlik yaratır. Bununla birlikte çekeceğiniz ürünün özelliklerine uygun açılar seçmelisiniz. Örneğin bir hamburgerin fotoğrafını tepeden çekmek iyi bir sonuç vermeyecektir. Daha yatay bir açıdan çekildiğinde içindeki malzemeler daha iyi görünür. Sulu bir yemek ise tepeden daha iyi görünecektir. 

Zoom Yapmayın

Zoom yapmak yani telefonu yakınlaştırmadan görüntüyü yakınlaştırmak, fotoğrafınızın kalitesini ve derinliğini azaltır. Ayrıntıların iyi görünmesini istiyorsanız zoom yapmak yerine telefonun kendisini yakınlaştırın. 

Arka planı düşünün 

Düz bir zeminde çekim yapın. Zeminin desenli ve rengarenk olmamasına özen gösterin. Dağınık veya çok renkli bir arka plan kullanmak dikkatleri yemeğinizden uzaklaştırır. Bununla birlikte, yemeğin malzemeleri içinde olan ham besinleri kullanmak iyi bir fikir olabilir. Örneğin masadaki bir brokoli çorbasının yanına birkaç parça brokoli koymak, çilekli pastanın çevresine kırmızı meyveler yerleştirmek gibi.

Filtre kullanın ama abartmayın

Görüntüdeki renklerin, fotoğrafın duygu üzerinde büyük etkisi vardır. Bu etkiyi artırmak için telefonunuzdaki renk filtrelerini kullanabilirsiniz. Fotoğrafınızı çektikten sonra bu renk filtrelerini deneyerek daha iyi görüntüler elde edebilirsiniz. Ancak filtre kullanımında aşırıya kaçmayın. Filtrelerde aşırıya kaçmak yemeğin doğallığına ve gerçekliğine zarar verebilir. 


  • Share