Global searching is not enabled.
Skip to main content

Blog entry by Özgür Kurtuluş

Restoran ve Kafelerde Yemek Tabaklama için 8 İpucu

Restoran ve Kafelerde Yemek Tabaklama için 8 İpucu

İster kaliteli ister mütevazı yemekler sunuyor olun, yemeğinizin tadı kadar güzel göründüğünden emin olmanız önemlidir. Müşteriler gözleriyle yer ve estetik bir tabaklama yemeğinizin görünümünü ve lezzetini artırabilir! Müşterilerinizin kalbini kazanmak söz konusu olduğunda en küçük şeyler büyük bir fark yaratır. Ayrıca sosyal medyada da yemeklerinizin ilgi çekici ve iştah açıcı görünmesini sağlar. Bu nedenle, restoran ve kafelerin yemek tabaklamanın temellerini öğrenmesi çok önemlidir. 


1. İpucu: Bir çerçeve oluşturun

İnternetteki tabaklama resimlerine göz atın. Bir resim veya nesneden ilham alın. Tabaklamaya başlamadan önce çizimler ve taslaklar yapabilirsiniz. 

Yemek web sitelerini okuyarak en son tabaklama trendlerinden haberdar olun.


2. İpucu: Basit tutun

Odaklanmak için bir malzeme seçin ve sunumu basit tutmak için yeterli alan bırakın. Dağınıklık, yemeğinizin ana unsurlarından uzaklaşır ve yemek yiyenlerin neye odaklanacaklarını anlamalarını kafa karıştırıcı hale getirebilir. Aşırı kalabalık bir tabak asla hoş değildir, bu nedenle tabaklama elemanlarınız arasında uygun boşluklar olduğundan emin olun.


3. İpucu: Yemeği dengeleyin

Keskin kontrastlara sahip ancak birlikte iyi giden tatlar ve dokularla deneyler yapın. Soslar, yemeğin ıslanmaması için doğrudan yemeğin üzerine koymaktansa yanlarda daha iyi servis edilir. Renkler ve şekillerle oynayın ve bunları birleştirmeyi deneyin - yuvarlak şekiller, koniler, çubuklar vb. 

Ayırarak da denge oluşturulabilir. Görsel ve lezzet dengesi oluşturmak için yemeğin farklı kısımlarını ayrı tabaklarda servis etmeyi deneyin. Dengeyi oluştururken işlevi ve lezzeti göz önünde bulundurun. Sunum asla lezzet ve işlevin önüne geçmemelidir. Çok fazla gereksiz malzemeye sahip olmak bir yemeği karıştırabilir. 


4. İpucu: Porsiyonu doğru belirleyin

Doğru miktarda malzeme olduğundan ve tabağın yemeği tamamladığından emin olun - çok büyük veya küçük değil. Besin açısından dengeli bir yemek oluşturmak için doğru oranda protein, karbonhidrat ve sebze kullanın. 


5. İpucu: Ana malzemeyi öne çıkarın

Tabaklama yaparken her zaman ana malzemeyi vurgulayın. Kimse sipariş ettiği tavuk budunu tabakta aramak zorunda kalmak istemez. Ana malzemenin göze çarptığından emin olun, ancak garnitürler, soslar gibi diğer unsurlara da eşit derecede dikkat edin.


6. İpucu: Renkler önemlidir

Yemeğinizi tamamlayacak bir renk seçin. Beyaz tabaklar, renkli kreasyonlar için yüksek kontrast sağladığı için popüler olsa da, mavi, siyah, kırmızı ve sarı tabaklar, doğru yemekle eşleştirildiğinde muhteşem görünebilir. Renkli tabaklar sosyal medyada da dikkat çeker. Servis ettiğiniz yemekteki en sıradan malzemeleri bile tabağa renk vermek için kullanabilirsiniz. Ancak bir yemekde müşterinin görmek istediği ilk rengin yeşil olduğunu da unutmayın.


7. İpucu: Soslarla yaratın

Ek bir lezzet ve derinlik katmanı oluşturmanın yanı sıra, soslar dekoratif amaçlar için de kullanılır. Diğer tüm unsurları birbirine bağlayan görsel bir unsur olarak hareket ederler. Sosları tabağın üzerine hafifçe dökün. Tabağın yan tarafında olarak noktalar oluşturun. Görsel olarak birleştirmek için yemeğin farklı öğelerinden geçen çizgiler çizin. Tabağın farklı unsurlarını birleştirmek için noktaları veya çizgiler kullanın. Ya da sosunuzu çekici bir kap içinde servis edin.


8. İpucu: Doğru ekipmanlar kullanın

Dikkate alınması gereken bir diğer husus ise ekipmandır. Çalışmak için hangi ekipmana sahipsiniz? İşte kesme, kalıplama ve şekillendirme için kullanılan yaygın araçlar:

Pasta poşeti – Krema, krema ve tereyağı karışımları için farklı süslemeler için.

Metal spatula - Buzlanma ve sosları kalıplamak için.

Soyma bıçağı - Ürünü soymak, kırpmak ve temizlemek için. Dekoratif kesimler yapmak için de kullanılır.

Yivli bıçak – Dalgalı dekoratif kesimler yapmak için.

Sebze soyucu - Ürünleri soymak ve çekirdeklendirmek için.

Kavun balyacısı - Kavun, havuç, salatalık, balkabağı ve tereyağından topları veya yarım topları çıkarmak için.

Yuvarlak kesiciler – Dairesel dekoratif kesimler yapmak için.

Yumurta dilimleyici - Yumurtaları bölmek için.


  • Share